Verslag MAGIX workshop
Afgelopen maandag hebben we gekeken naar de montage van een film van Wil van Voorst en naar het gebruik van sjablonen in montages.
De film van Wil over Halloween in de wijk, waar hij woont, hadden we ook al eerder gezien bij de filmanalyse van 10 november. Nu zagen we hoe donkere opnamen verbeterd kunnen worden m.b.v. het effect Helderheid/Contrast. Het gekozen lettertype in de begin- en eindtitel en de donkere schaduwranden rond de letters sloten goed aan bij het onderwerp van de film (horror). Ook bespraken we hoe het geluidsniveau aangepast kan worden, o.a. met de volumecurve.
Daarna was het de beurt aan sjablonen. Dit ter afsluiting van dit onderwerp, dat al uitvoerig behandeld was is in het voorjaar. We zagen een film met opnamen van de Rembrandtdagen in 2019. Het was niet moeilijk om te raden welke sjablonen hierin waren toegepast. Daarna keken we naar de montage van de film, o.a. hoe je de lijst van een schilderij van Vermeer (Meisje met de parel) kunt gebruiken om een ander schilderij erin te plaatsen (b.v. een zelfportret van Rembrandt). Daarna keken we naar een ander sjabloon, de professorbril. Het sjabloon werd zo toegepast, dat het beeld scherp is binnen de brillenglazen, maar onscherp daarbuiten. Helaas was er geen tijd meer om te laten zien hoe 2 andere sjablonen in de film (verrekijker en gedachtenwolk) waren gebruikt in de montage.
Heel kort werd nog tijd besteed aan de MAGIX versies van 2026.
De volgende workshop is pas weer op 26 januari 2026.
Alle tijd dus om je film af te ronden en hem met veiligheidskopie ten miste 14 dagen tevoren naar mij te sturen.
Leo van Aubel
Verslag FinalCutProX workshop
Ook dit keer leidt Jan de Bloois de workshop FinalCutProX.
Dit keer heeft Jan een aantal onderwerpen voorbereid.
- AI en FinalCutProX
- Image Playground gebruiken
- Creatief met Photoshopbestanden
- Een “Heineken-look-alike” title maken
- Achtergrondgeluid aanpassen voor caféscène
Dat waren veel onderwerpen voor één avond, zeker toen er nog veel vragen tussendoor kwamen. Jan beantwoordde deze vragen uitgebreid.
Onderwerpen 1 en 2 kunnen alleen toegepast worden als de iMac minimaal een M1 chip heeft.
Soms zijn de vragen in de workshop van beginnende aard met monteren, maar soms ook van vergevorderd. Dat is altijd lastig in een workshop om iedereen dan geboeid te houden. Monteren leer je alleen maar door het (heel) veel te doen. De meeste montagepakketten hebben meer in huis, dan de gemiddelde gebruiker toepast.
Jan de Bloois is een fanatiek gebruiker van Apple en steekt er heel veel tijd in. Zo is er een gedeelde map waar Jan allerlei tips en handleidingen in heeft gezet, die voor de workshopvolgers gewoon te gebruiken zijn. Altijd handig om in te kijken.
André van der Tuijn.